Dzieci

3 NAJCZĘSTSZE błędy popełniane przy usypianiu dziecka..

Sen, dla każdego człowieka jest niezwykle ważny, zarówno dla dużego jak i małego. Sen pozwala odpocząć i naładować nam akumulatory na kolejny dzień.  Jeżeli jednak źle sypiamy, budzimy się bardziej zmęczeni niż wieczorem gdy szliśmy spać, bądź gdy długo nie możemy zasnąć jest to sygnał że coś jest nie tak z naszym organizmem. Wielu rodziców skarży się ze ich dzieci długo zasypiają, lub nie zasypiają samodzielnie, jednak często jest tak, że to co dzieje się wokół nich przed samym spaniem skutecznie im to utrudnia. Chcesz wiedzieć jakie błędy najczęściej popełniają rodzice? Zapraszam Cię do artykułu!

  • Przebodźcowanie

Przed snem niezwykle ważne jest to aby wcześniej już zacząć się wyciszać. Co to dokładnie oznacza? Powinniśmy i my, dorośli, i nasze dzieci około 2h przed snem zrezygnować ze słuchania głośnej muzyki, oglądania telewizji, ale też zabawy która wymaga biegania czy aktywności fizycznej. Przez taką aktywność, organizmowi później ciężko się przestawić na tryb spania, przez co z emocji lub rozkojarzenia możemy mieć problem z zaśnięciem, nasze dzieci też. Przed snem można poczytać książki, pokolorować, pograć w jakąś grę planszową, ale czas na bieganie i inne zabawy jest troszkę wcześniej niż przed samym spaniem.

  • Zbyt słodka kolacja

Ostatni posiłek dorośli i dzieci powinni jeść około 2h przed snem, warto jednak zwrócić uwagę, że głodne dziecko nie będzie chciało zasnąć ponieważ będzie odczuwało dyskomfort, a dopiero co najedzone na maksa dziecko tym bardziej, z przejedzenia i pełnego brzucha. Warto też zwrócić uwagę co podajemy dzieciom na kolację, zrezygnować z dużej ilości węglowodanów, które znajdują się w pieczywie, ryżu, kaszy, ziemniakach itp., a także cukrów, ponieważ cukier działa pobudzająco a tym samym nie pozwala dzieciom zasnąć. Maluchy nie powinny też przed spaniem podjadać słodyczy, szczególnie po wieczornej toalecie zębów, ponieważ przyczynia się to do rozwoju próchnicy już u małych dzieci. Na kolację można zaserwować pieczywo ale np. ciemne które ma mniej węglowodanów, z warzywami, lub naleśniki, tosty, gofry, jajecznicę, byle nie przesadzić ze słodkościami.

  • Pomijanie codziennych rytuałów

Już od samego początku powinniśmy uczyć nasze dzieci codziennych rytuałów, na przykład, kąpiel, mycie zębów, kolacja, książka, spanie. Powinny one wiedzieć co następuje po kolei ponieważ później stopniowo się do tego przyzwyczajają i nie musimy ich na siłę wysyłać do łózka. Dzięki temu dziecko wie iż zbliża się pora kąpieli a później spania przez co jest ono świadome co będzie działo się za chwile, a tym samym w swojej głowie się na to przygotowuje. Pomijanie takich rytuałów rozbija dzieciom plan dnia przez co czasami czują się zagubione, a tym samym mają problemy z zaśnięciem!

Rzeczy które wymieniłam w artykule jako błędy nie są rzeczami karygodnymi, bardzo złymi, jednak mogą nam – rodzicom – mega utrudnić codzienne usypianie dzieci. Wydają się one błahe, jednak tak naprawdę, przestrzeganie takich podstawowych rad pozwala na szybką naukę, a tym samym łatwiejsze podejście do tematu. Żaden rodzic nie jest idealny i każdy popełnia błędy! Nawet ja te wymienione tutaj popełniałam dopóki nie połączyłam tego ze złym snem mojego dziecka.

A wy, jakie macie rady? Stosujecie się do tego co wymieniłam wyżej, czy macie inne pomysły? Dajcie znać!

Karolina

Jestem kobietą, mamą, partnerką, która dzięki temu miejscu chce pokazać siebie i to jak postrzegam otaczający mnie świat. Mam 26 lat, kochającego partnera, oraz 5 letniego, niesfornego, lecz cudownego syna.

Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Sady Sana
7 miesięcy temu

Ze wszytkim się zgadazm, niby takie drobne rzeczy ale mają bardzo duży wpływ na sen dziecka. A nawet u dorosłych czasem sie sprawdzą. Sama nie zasnę kiedy mam za dużo wrażeń, najem się czekolady albo nie umyję zębów 😀

alexxia_pe
7 miesięcy temu

Świetny wpis,bardzo pomocy 😉 moja siostra na szczęście nie popełniała tych błędów jak jej dzieci były małe 😉

Karolina
7 miesięcy temu

Wow, ale ciekawy artykuł. Fajnie, że coś takiego napisałaś 🙂
Pozdrawiam!

a.purgal
7 miesięcy temu

Ja sama widzę po sobie, że rzeczywiście tak jest. Codzienna rutyna sprzyja zasypianiu. Pozdrawiam serdecznie Ola

Aleksandra
7 miesięcy temu

Bardzo przydatne informacje, przebodźcowanie to jest chyba najczęstszy problem. Sama przed spaniem zaglądam do telefonu i ciężko się pozbyć tego nawyku.

Elurka
7 miesięcy temu

Twój artykuł jest nie tylko pomocny dla dzieci, ale również dla dorosłych. Stosując się do tych zasad, które opisałaś nawet my dorośli możemy nauczyć się bez problemu zasypiać i wstawać wypoczętym.

Anrika
7 miesięcy temu

Świetne rady, przydadzą się w przyszłości!

Magda z takietomile.pl
7 miesięcy temu

Całkowicie się zgadzam z tymi punktami. U nas jest najgorzej z zasypianiem, kiedy nie zastosujemy codziennego rytuału, bo np. wrócimy później do domu. Wtedy zasypianie trwa niestety dłużej.

Świat produktów
7 miesięcy temu

Bardzo przydatny artykuł i myślę że czasem sprawdza się też i u dorosłych 🙂