Dzieci

5 ulubionych książek mojego dziecka

Wiadomo nie od dziś, że czytanie dzieciom jest bardzo ważne, powinniśmy czytać dzieciom codziennie aby osłuchiwały się z językiem, uczyły nowych słów, określeń, znaczeń. Jest to niezwykle ważne w rozwoju każdej pociechy. Przy dobrym doborze książek, słuchając historii, starsze dzieci są w stanie wyciągać wnioski, opowiadać co się wydarzyło, zapamiętywać jak powinni postępować, wzorując się na bohaterach bajek.

Sama jeszcze przed urodzeniem dziecka kupiłam kilka większych książek z myślą o tym że moje dziecko będzie chciało słuchać opowiadań, myliłam się, moje dziecko aktualnie zafascynowane jest Psim Patrolem i woli wszelkie opowieści na temat bohaterów tej bajki zdecydowanie bardziej niż „Dziewczynkę z zapałkami” jednak staramy się regularnie przemycać książki z głębszym sensem i treścią.

Moje propozycje dobrych tytułów!

Po tak na prawdę kilku latach czytania dziecku, gdy starałam się zainteresować syna książkami z bogatą treścią, trafiło do niego kilka tytułów. Przede wszystkim:

  • Bajki Pomagajki

Autorem tej książki jest Barbara Stańczuk, książka składa się z 12 opowiadań razem z obrazkami, w każdym opowiadaniu poruszony jest problem z którym mierzy się dzisiejszy świat, taki jak niespełniona miłość, zazdrość, niewychowanie, oraz wiele innych. Opowiadania są na około 2/3 strony i do tego dołączona treść obrazkowa. Z każdego opowiadania można wyciągnąć puentę którą możemy przekazać naszemu dziecku. Generalnie książka jest bardzo fajna i jeżeli tylko smyk skupi się na jej treści może się wiele nauczyć!

  • Cztery pory baśni – Lato

Autorem bajki jest Włodzimierz Dulemba, my mamy wersję dość wiekową bo wydaną w 2009r (nagroda za wyniki w szkole). Książka ma w środku bardzo wiele opowiadań bo około 90, każde około 3-4 strony, przeplatane treścią obrazkową. Głównie opowiadane są tam historie leśnych zwierząt, ich przygody życiowe, od żab po jaszczurki, wplątując w to drzewa i krzewy. Opowiadania mojemu synowi bardzo się podobają, każde zawiera jakąś mądra naukę dla dziecka. Co wieczór staraliśmy się czytać po 1 opowiadaniu – synowi książka bardzo przypadła do gustu.

  • Złota Księga Bajek – Opowieści ze wszystkich stron świata

Księga bajek skupia w środku przetłumaczone baśnie Braci Grimm, Baśnie Andersena, Baśnie z Anglii, Bajki Ezopa, Bajki Collodiego, Perraulta, Baśnie ze Wschodu oraz Bajki z Rosji. Znajdziemy tutaj takie opowieści jak o 3 małych świnkach, o Tomciu Paluchu, Królewnie Śnieżce, Pinokiu, Pięknej i Bestii i wiele innych. Ja sama wychowywałam się w dzieciństwie na tych właśnie bajkach i wiem że wiele one uczą dlatego chce żeby mój syn tez je znał. Księga jest dość obszerna ponieważ zawiera też obrazki

  • Kubuś i Przyjaciele – kolekcja

Jest to cała kolekcja bajek o Kubusiu Puchatku, zbieramy je już od pół roku, mamy około 50 numerów, a jeszcze drugie tyle przed nami. Każda bajka opowiada o innej przygodzie Misia i jego Przyjaciół. Kolekcje otrzymujemy od firmy Hachette, na początku dodatkowo do bajek dołączone były upominki. Przychodzą do nas paczki po 6 numerów raz na 5-6 tygodni. Bajki są bardzo ciekawe, przeplatane oczywiście obrazkami, jedna książka ma około 25-30 stron – czyta się bardzo szybko.

  • Psi Patrol

Bajeczki te nie są typowymi książkami, są w miękkiej oprawie, każda opowiada o innej przygodzie piesków. Patronem wydawcy jest Nickelodeon, opowiastki są analogiczne do tych które dzieci mogą oglądać w TV. Jedna książka to około 15 stron, można je kupić w saloniku prasowym lub w księgarni, koszt jednej to około 8 zł. Mój syn uwielbia tą bajkę, więc jak wychodzi nowy numer (raz w miesiącu) oczywiście kupujemy i czytamy – nie chce mu zabraniać, bo Psiaki z Psiego Patrolu traktuje jak dobrych przyjaciół.

Te książki to właśnie faworyci jeżeli chodzi o czytanie dzieciom, zapewne każde dziecko pozycje będzie mieć inne, lepsze lub gorsze, ale to nasze dzieci powinny wybierać czego chcą słuchać.

Karolina

Jestem kobietą, mamą, partnerką, która dzięki temu miejscu chce pokazać siebie i to jak postrzegam otaczający mnie świat. Mam 26 lat, kochającego partnera, oraz 5 letniego, niesfornego, lecz cudownego syna.

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Małgorzatt
9 miesięcy temu

Nie mam jeszcze dzieci ale bardzo fajnie jest podejrzeć takie książki. Może przydadzą mi się w przyszłości. Pozdrawiam! 🙂

Kathy Leonia
9 miesięcy temu

ja czytałam bardzo dużo jak byłam mała:) bajeczki Grimm głównie:D

Patryk
7 miesięcy temu

Na wstępie muszę pochwalić za cudowny wygląd bloga 😀

To prawda, dzieciom warto czytać. Ja sam zaczynałem od Kubusia Puchatka, ale tak samo przyjemną lekturą (słuchaną, bo czytaną przez moją ciocię) była książka „Mały Książę”. Kochałem ją 🙂