Dzieci

Czy dziecko najada się butelką?

Rodzice dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym często maja wrażenie że dziecko nie do końca się najada, bo nie zjada wszystkiego, lub nie usypia zaraz po zjedzeniu (szczególnie robią tak niemowlaki). Niektóre dzieci zjadają cała porcje, inne nie, wśród dzieci pijących z butli też mogą zdarzać się przysłowiowe niejadki.

Maluchy jednak jak wiadomo różnią się od siebie, każde ma indywidualne przyzwyczajenia i zwyczaje. Niektóre dzieci traktują jedzenie jako obowiązek który musi mieć miejsce, inne z kolei jako codzienną przyjemność. Jeżeli martwi Cię to czy Twoje dziecko nie je za mało, waż je regularnie i sprawdzaj czy przybiera na wadze, jeżeli tak – nie ma powodu do stresu i niepokoju.

Nawyki trzeba zmienić!

Często bywa tak, że sami jako rodzice nie zdajmy sobie sprawy że przez to co na przykład kilka dni wcześniej podaliśmy dziecku do picia ono teraz nie zje całej porcji mleka. Totalnym błędem jest dosładzanie małym dzieciom herbatek cukrem lub inny słodzikiem który niepotrzebnie je zapycha. Wszelkie herbatki z kopru czy rumianku możemy podawać jak najbardziej, jednak bez cukru. Podczas kolek dzieci dostają czasami herbatki z kopru włoskiego kilka razy w ciągu dobry, co przyczynia się do tego że później nie chcą jeść normalnego mleka, lub nie mają na nie porostu miejsca. Napoje słodkie i dosładzane sztucznie zmniejszają apetyt nie tylko u dzieci.

Jednym z poważnych błędów jakie my rodzicie możemy popełniać przy karmieniu jest na przykład brak skupienia na tym dziecka. Hałas w pokoju, działający telewizor, grająca muzyka wcale nie sprzyja temu aby skupić się i zjeść. Ja sama osobiście nie lubię jeść gdy coś mnie rozprasza, a co ma na to powiedzieć dziecko?

Warto też sprawdzić czy smoczek w butelce malucha nie jest za duży bądź uszkodzony. Może mleko leci za szybko i dziecko szybciej męczy się jedzeniem? Zbyt gwałtowne picie może powodować też późniejsze wzdęcia u dziecka ponieważ automatycznie połyka ono więcej cząsteczek powietrza.

Jeżeli dziecko często ulewa przy karmieniu warto z lekarzem pediatrą rozważyć czy dziecko nie ma refluksu, ponieważ małe dzieci ulewają albo z przejedzenia albo właśnie z powyższego powodu.

Niechęć dziecka do jedzenia może powodować też alergia, na przykład na białko mleka krowiego, najczęściej po wypiciu mleka od razu pojawia się ból brzuszka, który do kolejnego jedzenia skutecznie zniechęca. Przy alergii najczęściej stosowana jest zmiana mleka na hipoalergiczne w porozumieniu z pediatrą, więc często wizyta taka jest niezbędna gdy wasze dziecko usilnie broni się przed jedzeniem.

Czego rodzic robić nie powinien?

Jedzenie jest dla dzieci, szczególnie tych mniejszych, swego rodzaju rytuałem więc dzieci nie lubią jeżeli podczas spokojnego jedzenia dzieje się coś co nie powinno, przykładowo:

  1. Nie zabawiaj dziecka podczas posiłku: to przede wszystkim rozprasza ale zapewne i denerwuje skupionego malca,
  2. Nie zmuszaj na siłę: wkładanie na siłę butelki do buzi spowoduje jeszcze większe zniechęcenie zamiast zachęty,
  3. Nie dodawaj do mleka słodzików: o takich sposobach słyszałam od innych mam, nie powinniśmy tego robić ponieważ nadmiar cukru szkodzi. Dodatkowo jak pozna słodki smak mleka już nie będzie chciało nigdy wypić tego bez cukru,
  4. Nie zmieniaj proporcji mieszanki: czasami rodzice wpadają na pomysł aby dziecku dać więcej miarek mleka do wody, ponieważ jeżeli nie zje całej naje się przynajmniej tym co zjadł. Tylko że to nie tak działa! Po to opracowane są instrukcje robienia mleka aby się do nich stosować. Za dużo proszku może powodować żołądkowe rewolucje u dziecka.

Generalnie temat karmienia jest tematem ciężkim ponieważ każdy rodzić chce dla pociechy jak najlepiej. Strach o to że jest głodny bo za mało zjadł jest zrozumiały, ale my też musimy zrozumieć że nie zawsze oznacza to coś złego, po prostu może nasze dziecko akurat teraz nie ma ochoty na taka porcję.

Karolina

Jestem kobietą, mamą, partnerką, która dzięki temu miejscu chce pokazać siebie i to jak postrzegam otaczający mnie świat. Mam 26 lat, kochającego partnera, oraz 5 letniego, niesfornego, lecz cudownego syna.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Magda
9 miesięcy temu

karmilam piersia wiec nie mam pojecia alewszystko jest dla ludzi