Lifestyle

Dzięki temu sposobowi na pewno zaoszczędzisz!

Czy umiem oszczędzać? Na ten moment kiepsko wychodzi mi oszczędzanie na jakieś konkretne cale, ale od niedawna idzie mi coraz lepiej w odkładaniu pieniędzy na cotygodniowych zakupach spożywczych. Temat oszczędzania jest mi dość bliski ponieważ muszę tak gospodarować finansami aby opłacić wynajęte mieszkanie, zaciągnięte kredyty i inne stałe opłaty.

Na czym mogę zaoszczędzić?

Na sam początek warto przeanalizować na co wydajemy pieniądze, czy wszystko z tych wydatków jest nam niezbędne do normalnego funkcjonowania, czy istnieją może jakieś tańsze zamienniki naszych codziennych przyzwyczajeń, czy może dobrowolnie jesteśmy w stanie z czegoś zrezygnować. Dobrze jest po każdych zakupach zabierać ze sobą paragon, bo jeżeli zauważymy że za dużo wydajemy, jesteśmy w stanie na tym paragonie zweryfikować co, jak i za ile.

Jeżeli chodzi o codziennie spożywcze zakupy podzielę się z wami moim sposobem na oszczędzanie podczas nich. Od jakiegoś pół roku, mamy z partnerem system robienia zakupów raz w tygodniu. Podstawą takiego stylu jest planowanie posiłków codziennych, od śniadania do kolacji uwzględniając przekąski. Można do tego użyć rozpiskę Menu podzieloną na dni i poszczególne posiłki którą wam bezpłatnie udostępniam!

Później tą tabelkę należy wspólnie z domownikami wypełnić i na jej podstawie robić dokładną listę zakupów. Z tą listą następnie udajemy się na zakupy. My dodatkowo na takie zakupy przeznaczamy nie więcej niż 250 zł tygodniowo, tą kwotę przelewamy na inne, osobne konto które służy tylko do takich zakupów i zabieramy do klepu tylko tą kartę, bez dodatkowej gotówki. Dzięki temu wiemy że nie możemy wydać więcej niż to co na karcie. To 250zł przeznaczone jest tylko na zakupy spożywcze, inne rzeczy kupujemy osobno i płacimy osobnymi środkami. Jeżeli sami siebie będziemy pilnować i wydawać pieniądze tylko na to co jest na liście, jesteśmy w stanie sporo na tym zaoszczędzić.

Na czym jeszcze można kontynuować odkładanie pieniędzy?

Ze swojej strony wiem, że niektóre banki oferują coś takiego jak odkładanie na konto oszczędnościowe jakiejś okresowej kwoty z zakupów. Na przykład ustawić możemy w aplikacji bankowej aby zawsze kwoty płatności za zakupy zaokrąglone były do pełnych 10 zł. Tym sposobem jeżeli płacimy przy kasie na przykład 154,75 z konta pobiera nam 160 zł, i teraz 154,75 zostaje zapłacone w sklepie a 5,25 zostaje przekazane na konto oszczędnościowe. Po jakimś okresie na pewno uzbiera się z tego spora kwota.

Innym sposobem z kolei jest ustawienie w banku zlecenia stałego które danego dnia miesiąca będzie wykonywane na nasze konto oszczędnościowe. Jeżeli nie mamy możliwości odkładać dużej kwoty miesięcznie mogą to być nawet wpływy symboliczne, jednak po jakimś czasie uzbiera się tam większa kwota.

Warto tutaj poruszyć też kwestię wydawania pieniędzy poza domem. Zapewne duża część z nas ma nawyki codzienne, jak na przykład kupowanie kawy czy drugiego śniadania poza domem. Czy próbowaliście kiedyś zliczać ile wydajecie na to miesięcznie a ile zaoszczędzilibyście robiąc kawę w domu do kubka termicznego, albo robiąc w domu kanapki? Tak samo dobre kanapki możemy zrobić w domu za  ½ tego co płacicie na mieście.

To samo tyczy się zamawiania jedzenia z dowozem, kiedy nie chce nam się gotować, lub jedzenia na mieście. Jedzenie poza domem pochłania bardzo dużą część naszego budżetu, często my sami nie zdajemy sobie z tego sprawy. Wiadomo, jest to dla nas przyjemność, możliwość na przykład spotkania się ze znajomymi, ale tak na poważnie, czy nie jesteśmy w stanie spędzić ze znajomymi fajnie czasu w domu robiąc pizzę wspólnie? Jest zdrowsza i na pewno tańsza niż ta z pizzerii.

Zastanówmy się też ile wydajemy miesięcznie na ubrania, które założymy na siebie raz w życiu, lub co gorsza nie założymy ich wcale, bo przed domowym lustrem już nie podobają nam się tak jak przed tym sklepowym. Takich sytuacji mamy bardzo dużo, ale też często nie zdajemy sobie sprawy z tego ile pieniędzy przeznaczamy na niepotrzebne nam ubrania, nową parę butów, czy podobny krój spodni. To w czym już nie chodzimy możemy też próbować odsprzedać na stronach lub aplikacjach do tego przeznaczonych, tym samym sprzedając stare ciuchy zarobimy na nowe.

Warto zacząć oszczędzać już dzisiaj, pewnie większość z Was zauważyła, że teraz gdy lokale gastronomiczne zostały zamknięte odgórnie też jesteśmy w stanie funkcjonować. Więc może to dobry czas żeby zacząć oszczędzać i wyrobić w sobie dobre nawyki? Żeby móc zastosować je jak już wszystko wróci do względnej normalności?

Karolina

Jestem kobietą, mamą, partnerką, która dzięki temu miejscu chce pokazać siebie i to jak postrzegam otaczający mnie świat. Mam 26 lat, kochającego partnera, oraz 5 letniego, niesfornego, lecz cudownego syna.

Subscribe
Powiadom o
guest
23 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna
9 miesięcy temu

O tak! Oszczędzanie to nie taka łatwa sprawa. Szczególnie kobiety mają tak, że wchodzą do sklepu, coś im się rzuci w oczy i chciałyby to koniecznie kupić 😉 Podoba mi się pomysł z tabelką i paragonem. Pozdrawiam!

Angela
9 miesięcy temu

U mnie jest z tym prosto. Gorzej jak chce iść coś kupić. Mam tendencję do chowania pieniędzy w różnych miejscach i zapominania gdzie je włożył. A na koncie zawsze mam tylko na zakupy spożywcze. Więc co jakość czas mam święto jak znajdę kasę.

Aleksandra
9 miesięcy temu

Z oszczędzaniem u mnie zawsze było kiepsko ale staram się poprawić w tym zakresie. Robię bardziej przemyślane zakupy. I mam też podobną tabelkę jedzeniową 🙂

Ela
Ela
9 miesięcy temu

Wydaje się, że to takie proste … 😋

Ola
9 miesięcy temu

Wspaniały wpis. Ja również oszczędzam i mam na to dużą skarbonkę, że jak z czegoś mi zostanie do wrzucam do niej pieniążki i szczerze powiem, że odłożyłam sporo jak na mnie, ale działam dalej. 😀

Monika
9 miesięcy temu

Ciekawy wpis. Oszczędzanie jest bardzo ważne. Pozwala z większym spokojem patrzeć w przyszłość, ale też pomagać innym. Dziękuję 🙂

ZakamarkiIgusi
ZakamarkiIgusi
9 miesięcy temu

Oj ciężko jest oszczędzać:)

Pola
9 miesięcy temu

Ta opcja z dopełnieniem kwoty do całości i odłożenie jej na konto jest najfajniejsza. Słyszałam o niej i chciałam mieć taka opcje ale mój bank jej nie ma 🙁 a każdorazowo ujmować te pieniazki z każdej wykonanej transakcji samodzielnie to mnóstwo pracy. 🙁

Monika
Monika
9 miesięcy temu

U mnie tabelka by się nie sprawdziła, bo bym musiała z 6 różnych obiadów gotować codziennie, bo np. jeden nie zje tego, drugi tego, a 3 tego nie może bo np.ma alergię na jakiś składnik

Sandi Cullen
9 miesięcy temu

Ta tabelka jest super, a do tego ma wiele zastosowań. Można z nią nie tylko oszczędzać. Dzięki zaplanowanemu menu na cały tydzień, nie ma codziennie problemu ” co ja mam ugotować na obiad…” 🙂

Aleksandra
Aleksandra
9 miesięcy temu

U mnie działa to w drugą stronę, jestem typem chomika, który dusi pieniądze i kupuje tylko niezbędne rzeczy 😂

Zapowiedz
8 miesięcy temu

Taka rozpiska tygodniowego jadłospisu to jest wybawienie i totalna oszczędność i czasu i pieniędzy. Ja też praktykuję już od długiego czasu robienie listy na zakupy i to też ratuje mnie przed niepotrzebnym kupowaniem dodatkowych rzeczy. 😉