Dzieci

Jak nauczyć dziecko zasypiać samodzielnie?

Myślę że tak jak ja zmagacie się bądź zmagałyście się z problemem zasypiania dziecka w Waszym łóżku bądź sypialni. Zapewne też, większość z Was chciałaby już wrócić do posiadania własnego łóżka niedzielonego z dzieckiem, mimo że kochacie to dziecko najbardziej na świecie. Takie przyzwyczajenie do spania z rodzicami zaczyna się dość niewinnie już od okresu niemowlęcego, wiele mam wtedy wręcz woli spać z dzieckiem bo ułatwia im to nocne karmienie piersią. Im jednak dziecko jest starsze tym gorzej je z tego łóżka wygonić bo spanie w nim jest jego przyzwyczajeniem.

Kiedy jest czas na spanie samodzielnie?

Najlepszym momentem dla dziecka na przejście do własnego łózka to okres między 10 a 16 miesiącem życia, ponieważ mniej więcej w okolicach 12 miesiąca dzieci uświadamiają sobie że są człowiekiem niezależnym od własnej mamy, że mogą bez niech chodzić , siedzieć, bawić się. Jest to też okres kiedy dziecko jest zafascynowane światem i wszystko wydaje mu się idealne i dobre, tym samym jego łóżko też dla niego samego będzie nowym, dobrym miejscem. Nie oznacza to jednak że dokładnie w tym okresie musimy wyprowadzać dziecko z naszego łózka, wszystko zależy tez indywidualnie od dziecka, a to my rodzice najbardziej zdajemy sobie sprawę z tego co jest dla niego dobre.

Co jeżeli mi się nie uda?

Jeżeli przejście do własnego łózka nie uda Wam się za pierwszym razem nie należy się zniechęcać, widocznie nie był to odpowiedni moment, trzeba być cierpliwym, ale konsekwentnym!

Powiem Wam jak to wyglądało u mnie. Mój syn przez pierwsze dwa miesiące spał ze mną, pisałam Wam że w tym okresie byłam sama o w tym wpisie. Potem jak wrócił mój mąż a syn miał około 3 miesiące trzeba było przełożyć go do własnego łóżeczka. Najpierw zapoznawałam go z nim w ciągu dnia, kładłam, włączałam karuzele, siedziałam przy nim i dużo do niego mówiłam. W jego zachowaniu nie było oporu, widać było że cieszy się że w tym łóżeczku leży. Nadeszła w końcu noc, pierwsza noc kiedy miał spać sam. Wcześniej jak spał ze mną budził się na jedzenie książkowo co 3 godziny zegarowe. Tej pierwszej nocy zasnął u mnie na rękach po czym odłożyłam do łóżeczka i sama poszłam spać. Syn wtedy pierwszy raz przespał sam całą noc bez ani jednej pobudki! Byłam w niebo wzięta i cieszyłam się że mam tak cudowne dziecko. Od tego momentu syn przesypiał całe noce, widocznie jemu lepiej spało się samemu niż z mamą.

Nie zniechęcajcie się jednak na moim przykładzie, to że Wasze dziecko jest starsze i nadal śpi z Wami nie jest czymś złym, widocznie na ten moment jest przyzwyczajone że jest to jego łózko i trzeba na spokojnie zacząć uświadamiać mu że jest już duży i potrzebuje własnego.

Zgromadziłam dla Was kilka podstawowych rad, jak nauczyć dziecko spać we własnym łóżeczku (nie poruszam na razie tematu przeniesienia do własnego pokoju, o tym napisze osobny post dla tych już starszych dzieci). Generalnie jeżeli dziecko po kilka razy budzi się w nocy wygodniej dla mamy lub taty zapewne jest aby dziecko spało w waszej sypialni aby w nocy nie musieć pokonywać zbyt długich tras. Przechodząc do konkretów:

  • Po pierwsze i chyba najważniejsze, wy jako rodzice nie możecie pokazać że denerwujecie się szykującymi się zmianami, wiem, że wydaje się to śmieszne, ale nawet kilkumiesięczne i kilkudniowe dziecko czuje każdą negatywna emocję mamy czy taty a potem same się denerwuje,
  • Nie powinno się też zaczynać procesu zmiany łóżka kiedy dziecko jest chore, albo na przykład jest w takcie odpieluchowania, bądź rozszerzania diety, ponieważ to też są istotne wydarzenia w jego życiu i zapewne jest nimi przejęte – nie mieszajmy w głowie,
  • Jeżeli już podejmiecie próbę położenia dziecka spać w jego własnym łóżku bądźcie obok jak będzie zasypiało, śpiewajcie, mówcie do niego po cichu, słysząc głos mamy podświadomie się uspokoi,
  • Jeżeli dziecko się wierci, szuka przytulenia, innym, dość ciekawym i znanym wśród mam sposobem jest włożenie do łóżeczka dziecka koszuli mamy bądź koszulki w którą dziecko się wtuli a tym samym będzie czuło zapach swojej mamy i myślało że jest ona obok.

Metody te jeżeli będziecie potrzebowali na pewno sprawdzą się u Waszego dziecka, jeżeli znacie jakąś inną, dajcie mi o niej koniecznie znać! Każdy maluch jest inny, każdy inaczej reaguje na zmiany, tak jak mój syn który tak naprawdę poczuł się lepiej jak zaczął spać sam.  Na pewno będziecie potrzebowali dużo cierpliwości i siły, nie możecie też odpuszczać po jednej nieudanej próbie. Powodzenia!

Karolina

Jestem kobietą, mamą, partnerką, która dzięki temu miejscu chce pokazać siebie i to jak postrzegam otaczający mnie świat. Mam 26 lat, kochającego partnera, oraz 5 letniego, niesfornego, lecz cudownego syna.

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia
9 miesięcy temu

Spanie z dzieckiem dla kobiet jest trudne, ależ wszystkiego można się nauczyć. Pozdrawiam serdecznie

Annastylefashion
9 miesięcy temu

Ja jeszcze nie mam dzieci, Twój artykuł z poradami przyda się w przyszłości. 🙂 :*

Marta
9 miesięcy temu

Od samego początku staram się, aby synek spał sam w nocy. Odkladałam go za niemowlaka i dziś zasypia w swoim łóżku. Czekam na moment, aż będzie chodził spać zupełnie sam, jak na razie kładę się z nim, po czym wychodzę jak zaśnie. Lubię te chwilę 🙂

Pozdrawiam.