Dzieci,  Lifestyle

Ten kraj dyskryminuje samotnych rodziców!

Wiem, że części z Was wydaje się że samotny rodzic z dzieckiem lub dziećmi żyje z zasiłków i dotacji od państwa i ma się jak u Pana Boga za piecem. Muszę Was jednak rozczarować, nie wszystko jest takie czarno białe i proste, że rozstajemy się z ojcem dzieci i pieniądze zaczynają płynąć nam z nieba.

Nie ma alimentów na jedno dziecko..

Najtrudniej samotnemu rodzicowi jest wyegzekwować alimenty które drugi rodzic powinien płacić na utrzymanie własnego dziecka. Hipotetyczna sytuacja na moim przykładzie – pracuje za najniższą krajową plus premię (netto 1900 zł i premia), mam zasądzone od byłego męża na dziecko 500zł miesięcznie alimentów. Ojciec tych alimentów nie płaci od samego początku, zapewne część z Was myśli że pobieram alimenty z Funduszu Alimentacyjnego. Zaskoczę Was! Nie pobieram, a dlaczego? Dlatego że zarabiam za dużo. Tak, najniższa krajowa to za dużo.

Aby otrzymywać alimenty z FA dochód na jednego członka rodziny nie może przekraczać 800zł miesięcznie. Czyli licząc mnie i syna nie mogę zarobić więcej niż 1600 zł, jest to mniej niż najniższa krajowa. Gdzie w tym jest logika? Nie mam pojęcia, zastanawiam się coraz częściej w czym moje dziecko jest gorsze od tego którego mama lub tata nie pracuje i pobiera alimenty. Tak nie powinno być. W ostatnich latach jedyne co się w tym zmieniło to próg dochodowy ze względu na wzrost najniższej krajowej. Wcześniej próg to było 750zł, teraz jest 800. Dla mnie jako matki to kpina. Sprawa moich alimentów jest u komornika ale i tak on nie jest w stanie od ojca nic wyegzekwować, więc w pełni samodzielnie utrzymuje dziecko

Nadszedł czas na zmiany!

Niedługo czekają nas wybory prezydenckie, żaden z kandydatów nawet słowem nie wspomniał o pomocy bądź zmianie skierowanej do samotnych rodziców. Czy jesteśmy w czymś gorsi? Czy nasze dzieci musza czuć się gorsze? Często to nie nasza wina że zostajemy samotnymi rodzicami. Zdaje sobie sprawę z tego że zdarza się tak że para celowo udaje rozstanie aby jak najwięcej funduszy dostać od państwa, ale nie robi tak każdy!

Nie można wszystkich wrzucać do jednego worka. Dlaczego ja mam się zastanawiać: pracować na cały etat bez alimentów, czy zmniejszyć etat i dostawać alimenty od Państwa? Tak na poważnie to nikt nie powinien mierzyć się z takimi dylematami!

Czy słusznym jest to jak wygląda prawo rodzinne w Polsce, czy faktycznie część rodzin powinna być dyskryminowana przez państwo (tak, samotny rodzic z dzieckiem to też rodzina, często szczęśliwszą od tej pełnej!)

A według was, jak to powinno wyglądać? Dajcie znać, z chęcią podyskutuje z wami w komentarzach nawet jeżeli macie inne zdanie niż ja!

Karolina

Jestem kobietą, mamą, partnerką, która dzięki temu miejscu chce pokazać siebie i to jak postrzegam otaczający mnie świat. Mam 26 lat, kochającego partnera, oraz 5 letniego, niesfornego, lecz cudownego syna.

Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
BluueB
9 miesięcy temu

Mam wrażenie, że w tym naszym prawie nie zawsze wszystko jest dokładnie przemyślane. Chociaż może jestem za młoda, żeby to wszystko zrozumieć. Jednak i moim zdaniem coś tu jest nie tak.
Pozdrawiam 😉

Bardziejmilo
9 miesięcy temu

Powiem Ci, że ten nasz kraj dyskryminuje wiele osób, w tym takie samotne jak ja. Miałam nadzieję i radość, że może chociaż ten turystyczny bon dostanę a tu z każdym dniem szanse malały aż w ogóle temat się skończył. Eeehh..

Angela
9 miesięcy temu

Nasze prawo powinno zostać od podstwa przebudowane. Nie tylko problemy mają samotnie wychowujący rodzice, problem.w.tym kraju mają ogólnie rodziny. Jedni dostają +500 które wydają na alkohole, a inni nie mają na wyrzucenie rodziny. System nie chroni ludzi,tylko dupy polityków.

Kulturalna/ Lifestyle girl
9 miesięcy temu

Sama żyje w takiej rodzinie, więc rozumiem problem. Niestety w tym kraju, jeżeli władza nie zauważy problemu, to dalej będzie dalej ciężko takim osobom, ale wiadomo za szybko się to nie zmieni. Mam wrażenie, że w tym kraju to najlepiej ma niestety tzw. patologia. Niemniej jednak trzymaj się i wierzmy, że kiedyś będzie lepiej.

Kasia
9 miesięcy temu

To akurat prawda sama wychowuje syna i przechodzilam przez to samo , masakra albo pracujesz i nie dostajesz alimentów, albo bierzesz pół etatu i dostajesz. A dookoła słyszysz że jesteś nierobem i żyjesz z państwa

Pola
9 miesięcy temu

Hmm jestem zszokowana, ponieważ moja siostra dosłownie 3 dni temu miała rozprawę alimentacyjna. Zarabiając tyle samo, co Ty wyegzekwowała 1000zł miesięcznie. Dodatkowo ma od Państwa 500+. Ale o co mi chodzi. Podczas rozprawy sąd powiedział, że weszło obecnie prawo które pozwala na to iż jeżeli powódce nie są wypłacane alimenty to dość, że jest komornik o którym wspominasz to dodatkowo odbierane jest prawo jazdy i wszelakie inne zezwolenia. Będą teraz robić wszystko, aby wymusić spłatę alimentacyjna. Nie masz możliwości kompletnie żadnej walki z ojcem dziecka? Jeżeli on pracuje to nie ma żadnej możliwości żeby wyegzekwować od niego dług?

Martyna Biernat
9 miesięcy temu

Zgadzam się z Twoim wpisem. Nikt nie myśli o samotnych rodzicach bo każdy uważa, że takowym pieniądze same wchodzą do portfela. :/

Aleksandra
9 miesięcy temu

Zgadzam się i to kolejny dowód na to, że Państwo wspiera tylko tych najbogatszych i najbiedniejszych, a Ci którzy jakoś sobie radzą i uczciwie zarabiają, muszą radzić sobie sami.

Czarne Światło Blacknur
9 miesięcy temu

No to jest z deka niesprawiedliwe. Moja przyjaciółka też jest samotną matką, o tyle ma dobrze, że alimenty normalnie jej były partner płaci a jednak, jak dostała minimalną podwyżkę, to zabrali jej 500+, bo się nie należało, więc cóż…

Pozdrawiam serdecznie!

Julia
9 miesięcy temu

Zgadzam się z Tobą, pozdrawiam serdecznie <3

https://julialukasikblog.blogspot.com/

Life by Kadia
9 miesięcy temu

Też to zauważyłam, że nasze prawo jest przeciwko samotnym rodzicom. Wszędzie problemy (i tu nie tylko jeśli chodzi o alimenty), a np, prawa do widzeń, załatwienie spraw urzędowych itp. itd.
Szlag mnie czasami trafia, że bez drugiego rodzica nic nie mogę zrobić, bo samodzielną decyzję mogłabym podjąć gdyby drugi rodzic był pozbawiony praw.. Bez sensu to wszystko.

LepszeŻycie
LepszeŻycie
9 miesięcy temu

No tak to fakt żaden prezydent nie wspominał nic o samotnych rodzicach